pondělí 8. prosince 2014

HENDS GPX 1103 - 1203

Top hit 2014.
Diky výbornému průběhu zimy jsem se mohl plně věnovat testování nového prutu firmy HENDSPRODUCTS. Firma HENDS se rozhodla pokračovat v tolik úspěšné řadě prutů GPX a přišla s další inovací v této řadě. Po dlouhých letech vývoje se konečně objevil materiál, ze kterého by mělo být možné vyrobit kvalitní dlouhé nymfovací pruty. Takto byl prezentován nový testovací výrobek firmy HENDSPRODUCTS. Jedná se o prut s označením 1103 - 1203, aftma 3, délka 335 - 365 cm. Podle firmy HENDS má být tento prut jedničkou na trhu mezi pruty pro muškaření na velkých řekách.  Rozhodl jsem se tedy opět zajet za majitelem firmy, panem Macháčkem, a oslovit ho ohledně zapůjčení prutů HENDS GPX 1103 - 1203 k testování. Abych mohl ověřit vlastnosti prutu, které jsou prezentovány.
HENDS GPX 1103 - 1203

Firma nám představuje tento výrobek jako prut určený k lovu na velkých řekách - nymfou. Já jsem se rozhodl navíc vyzkoušet také lov se suchou muškou. Viz dále v textu.
Základními parametry prutu jsou: základní délka 335 cm s možností prodloužení na max. povolenou závodnickou délku 365 cm. Aftma 3. Rukojeť doutníkovitá. Očka jednostopá. Blank IM 12. 
Začátkem ledna jsem si přivezl prut domů a hned přemýšlel, kde bych mohl takto dlouhý prut otestovat. Po chvilce přemýšlení jsem usedl k internetu, abych si prohlédl větší známé evropské řeky. Musel jsem zjistit, od kdy se dá kde chytat a kde jsou jaké průtoky. Díky teplejšímu průběhu zimy a stabilnímu počasí jsem zvolil řeku Dunajec v Polsku s výskytem divokých pstruhů potočních a lipanů trofejních velikostí. Na řece je vyhlášen speciální úsek pro lov s muškou a je plně v režii chyť a pusť. Šíře řeky je až 50 m a stabilní průtok se pohybuje kolem  20 - 30 m3. Průměrná velikost ryb je mezi 30 - 40 cm a při troše štěští se dá překonat hranice 50 cm - jak pstruha tak lipana. Hlavní výhodou je celoroční lov, a tak jsem nemusel dlouho čekat a mohl jsem plánovat první výpravu.
První dojmy z prutu byly kladné. Po sestavení jsem držel v ruce dlouhý prut, který byl na svou délku neuvěřitelně lehký. Pár prvních máchnutí větrem naznačilo sílu a rychlost. Nasadil jsem naviják s nouvou šňůrou od fimy HENDSPRODUCTS s určením pro lov na nymfu. Testováním této revoluční šňůry se budu zabývat v příštím článku. Osazený naviják, vyladěný návazec a dvě kvalitní nyfmy na vlastci. Již nic nebránilo k vybrání prvního lovného místa. Vzhledem k chladnějšímu počasí a studené vodě jsem se rozhodl pro pomalejší hlubokou vodu, kde jsem předpokládal větší koncetraci ryb, a tím větší šanci něco ulovit. Po prvních náhozech s těžšími nymfami, jsem byl velice překvapen, s jakou lehkostí jsem odhodil nymfy s kuličkami o průměru 4 mm. První záběry na sebe nenechaly dlouho čekat, a tak jsem mohl hodnotit nabyté dojmy. Rychlá a jemná špička prutu nedávala rybám moc velkou šanci k přetržení vlasce. Chytil jsem spoustu ryb kolem 40 cm na vlasec 0,12 mm a neutrhl jsem ani jednu! Moc jsem se tedy těšil na teplejší počasí a lov na proudech, kdy už ryby budou v plné kondici a prut tak může předvést své vlastnosti v plné síle.
K dnešnímu dni proběhlo celkem 8 testovacích výprav na řeku Dunajec. Díky dřívějšímu příchodu jara a vysokým teplotám jsem se již na dalších akcích mohl vydat do silných peřejnatých proudů řeky. V těchto místech jsem očekával výskyt těch největších kusů pstruhů. Nejen kvůli tomu, že malá ryba by se v těchto místech držela zbytečně, ale také proto, že do těchto míst mnoho lidí nedobrodí a ryba tak má ve svém klidném oku za velkým kamenem dostatek klidu. Má postava, zkušenost v brození a to hlavní - délka prutu, mi dovolily se na tyto místa podívat a udržet nymfy v tomto zpomaleném proudu dost dlouho na to, aby mohl přijít neuvěřitelný záběr ryb 50+ cm. Následoval pevný zásek, kde se jemná špička postarala o svou práci a rybu jsem při záseku s tenkým vlascem neutrhl. Já používám vždy tenké vlasce, protože se nymfy lépe a rychleji propadají do lovné hloubky.  Hned po záseku zkušená velká ryba provedla výskok nad hladinu, že se mi málem až srdce zastavilo a následoval silný a rychlý únik po proudu. Díky dlouhému, rychlému prutu s jemnou špičkou a navijáku s kvalitní brzdou jsem se stal i v takovémto prostředí rybě  soupeřem a po nadherném souboji jsem dostal do podběráku rmnoho krásných divokých pstruhů potoční přesahující délky 55+ cm. To vše jsem mohl zažít jen díky tomuto delšímu prutu, se kterým jsem provedl mušky silným proudem mnohem přirozeněji. Tuhle zkušenost jsem si i mnohokrát během rybaření potvrdil. Záměrně jsem poslal kolegu s prutem v délce 3 m, ale se stejnými muškami, aby šel přede mnou a prochytal tyto krásné proudné místa jako první. Výsledkem bylo, že kolega dal z těchto míst vždy jen menší ryby stojící těsně pod hladinou. Nebyl schopen menší a lehčí nymfy v těchto proudech uvodit, tak aby přinutil větší rybu k záběru. Já jsem se díky delšímu prutu mohl i jinak pohybovat ve vodě a od ryb si držet větší odstup. Mušky jsem nasměroval k lovnému místu a díky pomalejšímu a přirozenějšímu vedení jsem chytal více ryb a navíc mnohem větších!

Grafická ukázka vedení mušek při použití klasických nymfových prutů s délkou 3 m versus Hends GPX 1103-1203




Při postoji ve stejném místě a použití tohoto prutu se Vám otvírají mnohem větší šance ulovit ryby na velkých řékách se silnými proudy, kde máme problém dostat se až k lovnému místu. 
Dalším krokem pro otestování výborných vlastností prutu k lovu na nymfu mě nesmírně zajímalo, jak si poradí s lovem na suchou mušku. K prvnímu testu jsem si vybral dlouhou hlubokou tůň, kde byly zapotřebí dlouhé přesné hody. Na prut jsem tedy nabil naviják s plovoucí šňůrou značky 3M aftma 3 ukončenou 2,5 m dlouhým ujímaným návazcem od firmy Hendsproducts. Za mušku jsem vybral větší olivovou jepici a byl zvědav, co s tímto prutem dokáži. Po prvních hodech jsem byl nevídaně překvapen. Prut má neobvyklou sílu a energii, se kterou s neuvěřitelnou lehkostí nahodí suchou mušku přesně na místo určení. Po povedeném hodu tak okamžitě následoval záběr a rychlá a jemná špička se i na velkou vzdálenost postarala o přesný zásek bez ztráty ryby. Špička si bez problému dokázala poradit s váhou šňůry, silou proudu vody i tenkým vlasem. Ryby na prutu držely jako přibité a jejich silné a rychlé výpady byly s nadhledem odráženy výborně fungující jemnou špičkou. Během dne jsem s tímto prutem chytil na sucho přes 40 ks ryb ve velikostech mezi 30 - 46 cm s vlascem 0,10 Shogun. Byla to naprosto exluzivní záležitost.

Závěrem

Klady: Cena, délka, váha, rychlá akce, jemná špička, exluzivní parabolická akce v první třetině prutu.

Zápory: Žádné

S prutem jsem již odchytal desítky hodin a žádné zápory nebo nedostatky jsem na něm nenašel! Pouze bych upozornil na to, že v délce prutu 365 cm je nutné počítat s určitou váhou prutu a tlaku na naši ruku. Jedná se prostě o nejlepší novinku roku 2014! Prut je výborně vyladěný. Tenký, lehký a rychlý blank IM 12 nám umožňuje s takto dlouhým prutem zažívat nevídané zážitky, jak se suchou muškou, tak i s nymfou. 
Prut bych doporučil všem, kteří rádi vyjíždějí na velké divoké řeky s velkými rybami. Delší páka nám umožňuje udržet mušky na lovném místě déle a hlavní lovnou rýhou provést mušky pomaleji a přesněji. Poslední jasnou výhodou je cena. Která je přibližně o více jak jednu třetinu nižší než u prutů s podobnou délkou, které jsou však mnohem těžší a pro lov se suchou muškou jsou naprosto nevhodné.

2 komentáře:

  1. Jak jsem psal na jiném místě, tyto stránky se mi líbí a myslím, že je dobré, když je někdo ochoten se podělit o své zkušenosti a zážitky.
    Já jsem se s pruty GPX poprvé ,,setkal,, v článku Slávy Vašáka, kde velmi dobře hodnotil nový prut GPX 9002/1002. Chvála byla taková, že to vypadalo jako placený článek. Přesto jsem tento prut vyzkoušel a musím říct, že pruty GPX jsou ještě lepší než bylo popsáno.
    Koupil jsem si nejprve GPX 9002 na naše malé řeky. Nejdříve mě překvapila hmotnost prutu - přirovnal bych ho k Heliosům od Orvisu, tyto jsou však několikanásobně dražší. Dále mě fascinovala akce prutu - velmi rychlý s jemnou špičkou. Další šok mi prut připravil při chytání na malé řece - tak lehce a přesně jsem ještě nikdy s žádným prutem nechytal. Kam jsem se podíval, tam mušky dopadly. Celý fór je v tom, že prut má neskutečně jemnou špičku, já říkám téměř feedrovou, ale přitom rychlou, proto velmi dobře ,,odhazuje,, malé nymfičky nebo i suchou šňůru. Při záseku je téměř nemožné utrhnout mušku.
    Po záseku opět excelentní - malé rybky zdolává pouze jemná špička, aniž by se rybka mohla setřepat. Při ulovení větší ryby pracuje delší část prutu - opět velmi vyváženě podle velikosti ryby.
    Když k tomu přidám další detaily, např. je vidět, že zde výrobce přemýšlel a umístil ke spojkám malé body pro jednodušší orientaci při sestavování prutů až po řešení problémů při poškození některé části, kdy jsem na telefon ihned obdržel nový díl, který jsem zavřel do dveří auta za symbolickou cenu, tak musím napsat, že jsem již šťastným majitele tří prutů GPX.
    Na velké řeky jsem si koupil GPX 1103/1203 o kterém zde píše p. Apjár. Vše platí jak napsal, jen s malou vyjímkou. Já jsem vyzkoušel prut ve Slovinsku na sucho, ale v celé délce 365 cm. Neměl jsem trojku šňůru, tak jsem dal čtyřku. Prut vše skvěle zvládl, dokonce tak, že jsem zabrozený doprostřed velké řeky,,vyhodil,, celou šňůru a ještě mohl se šňůrou manipulovat mezi proudy. Ulovil jsem takto mnoho velkých ryb, na které se ostatní rybáři s krátkými pruty neměli šanci dostat. Vše ostatní o tomto prutu bylo napsáno výše. Na nymfu na velké řece je nedostižitelný.

    OdpovědětVymazat